10 серпня 2023 Київ, МВЦ, Броварський проспект, 15

Партнери в організації нашої конференції розповідають про підсумки воєнного року і про те, як вдалося вижити бізнесу у 2022 році. Олександр Кардаков, керівник напряму «Кібербезпека» та Голова наглядової ради «Октава Капітал», ділиться своїм досвідом і розповідає про нові продукти, над якими працює зараз. 

2022 рік для «Октава Капітал»

Мене важко назвати прихильником традиційних текстів з підсумками, але цього року буде невеличкий звіт. 

Забігаючи наперед, скажу, що став у пригоді 30-річний бізнес-досвід та три мої улюблені заняття: 

  • безпека та управління ризиками, 
  • управління змінами, 
  • бажання робити щось нове і те, що всі вважають неможливим. 

1. Підготовка

Почну з грудня 2021-го. Тоді ми з командою проаналізували ризики і почали готуватися до можливої війни: закупили обладнання, орендували місце в дата-центрі у Львові. Впродовж січня і лютого ми розгорнули новий, аналогічний київському, технічний майданчик, орендували додатковий офіс та базу для релокації співробітників на півдні Київської області. Тож вже 21 лютого центральні офіси та технічні служби трьох бізнесів Групи, включаючи SOC Octava Defence, почали працювати у Львові. 

Тоді нас оточувало багато скептиків. Тому довелося назвати все, що відбувається, – навчанням 😂. 

Щодо витрат: порахував, що бізнес незворотно втратить на цих «навчаннях» приблизно 100 000 євро. Проти можливих мільйонних збитків. 

Результат? Початок повномасштабної війни для нас вже не був несподіваним. Ми діяли за планом.

2. Релокація

24 лютого, впродовж години після початку повномасштабного вторгнення, десятки наших співробітників вирушили з Києва за визначеним планом. За наступні два тижні на захід країни організовано переїхало ще близько двох сотень родин.

Одночасно з нами переїхали також наші клієнти, серед яких і військові. Ми допомагали їм переміщувати технічні майданчики та інформаційні системи на захід країни. 

3. Перезавантаження

Вже через два тижні після початку повномасштабної війни всі компанії Групи почали працювати на 100% потужності. У Львові та інших містах на заході України працювала половина від усього технічного персоналу та майже весь топменеджмент. 

4. Розвиток. Крок 1

Поряд зі мною у той час знаходилася група розробників компанії «Автор» та інших. Так майже стихійно склався R&D-центр криптографії та захисту інформації.

Мене понесло 😅. З‘явилися перші нові розробки. 

5. Повернення

У травні ми ще раз оцінили всі ризики та зробили нове фінансове планування на рік. Після — повернулися до Києва.

Зараз, у кінці року, можу сказати, що всі наші прогнози підтвердилися: 75% компаній лишилися прибутковими, що говорить про стійкість бізнес-моделей та адаптивність бізнесів, і жодної компанії — збиткової. Короткий ліричний відступ: прибутковість компанії — це не коли «всі плавають у грошах», а коли є кошти на розвиток та подолання ризиків.

6. Розвиток. Крок 2

У червні та липні я багато спілкувався з військовими, визначав потреби поточної війни. Тоді ми зрозуміли, які системи справді потрібні. Після чого я зібрав нові команди та започаткував три нові проєкти.

Перший, який зараз знаходиться на стадії активного тестування, — це комплексна система “Сфера”. Вона призначена для захисту об’єктів критичної інфраструктури від БПЛА та інших повітряних загроз, що пролітають на низьких висотах. Фактично це — захист від дронів-корегувальників та камікадзе, зроблений за новими концепціями. ППО малої дальності, зона дії якої — 15-20 км. 

Система складається з трьох компонентів: 

  • підсистеми акустичних датчиків, станцій радіолокаційного та оптичного контролю;
  • програмного забезпечення, яке оцінює всі отримані дані та виявляє фактичні загрози і реальні цілі;
  • на третьому етапі інформація передається підрозділам ППО та іншим, оснащеним зенітною та стрілковою зброєю. Надалі, у наступному кварталі, долучимо дрони-перехоплювачі. 

Найголовніше — ця система працює повністю автоматично. Людина лише підтверджує ціль. 

Дуже цікава саме акустична система. Вона є інтелектуальною, використовує акустичну мікрофонну решітку, що дозволяє ігнорувати всі зайві звуки нижче горизонту. Тобто, вберігає від хибного спрацювання, наприклад, на проїзд мопеда чи мукання корів😅

Ще два проєкти анонсую пізніше🤗

Замість висновків

Пишаюся тим, що вдалося не лише зберегти, але й адаптувати усі бізнеси, лишити та навіть розширити команди і завершити рік без фактичних втрат. Більш того, ми запустили новий бізнес у Європі. 

P.S. Найнеочікуваніше: завершуємо допроєктування двох офісів на Подолі у Києві. Вже цієї весни плануємо почати будівництво мінімум одного.

Організовано зусиллями волонтерів компаній